або Про літературно-мистецькі посиденьки-ознайомлення з книгами М.Провоторової «Чесно-пречесно» та С.Панчука «Строкаті етюди»
Світлана ВИЖНИЦЬКА
Минулого тижня шанувальники Її Величності Книги — юні й дорослі заставнівчани та мешканці різних регіонів України, котрі тимчасово живуть на Заставнівщині, отримали чудову нагоду зустрітися з дитячими письменниками та доторкнутися душею до Слова, мовленого талановитими майстрами пера з Луганщини та Буковини. Насправді — унікальними людьми із багатогранною творчою палітрою, але яких об’єднує дуже багато чинників…

Отже, зібрання, організоване Заставнівською «Просвітою» разом із ГО «Кроки до майбутнього» (голова Юлія Дупешко-Джус), відбулося у новоствореному для тимчасово переміщених осіб «МамаЦентрі». Аудиторія зібралася невелика, але це по-справжньому залюблені у Книгу люди, котрим у складний час російсько-української війни, читання стає певною віддушиною та відволіканням від негативних думок.
Модератор зібрання, голова «Просвіти» С.Масловська, першою представила нашу гостю, котра родом із Сєверодонецька, Марину Провоторову та її чудово ілюстровану книгу для дітей «Чесно-пречесно». Письменницю війна змусила поміняти місце проживання на Чернівці, де вже відбулися презентації дитячих книг письменниці. На рідній Луганщині її знають як активну громадську діячку (вона голова ГО «Артгвардія і Я», разом зі своїми однодумцями створила туристичний путівник «Сєверодонецьк: ласкаво просимо»), як дитячу поетесу та мисткиню із вишивання стрічками. Нині презентоване видання — її дебют у прозі.
Зате який! Ця творча праця без штучностей, без жахів і магії, без насилля, яким повниться дитячий мультиконтент. Натомість — життєві оповідання, які виховують доброту і щирість, чого так бракує і в дитячому, і в дорослому житті. Та головне — книга захоплює й притягує розвитком подій, про які хочеться дізнаватися вже і зараз… Така творча уява письменниці, таким було її дитинство, її дітей та оточуючих гарних людей. Про що й розповідала пані Марина учасникам імпрези. А ще всі уважно слухали про те, який чудовий Луганський край, де зараз, на жаль, точаться жорстокі бої… Але поетеса вірить, що скоро все закінчиться і вона із сім’єю повернеться у свій рідний край. А поки що на Буковині зустрічається зі своїми однодумцями, творчими особистостями. Від неї цікавий анонс — поетична збірки колеги Юлії Бережко-Камінської «Гравітація слова», яку слухачі вже виявили бажання придбати і насолоджуватися читанням жіночого віршування. Цікаве захоплення М.Провоторової — вишивання стрічками. З цього виду мистецтва вона погодилася провести майстер-клас у Заставні. Тим паче, така практика вже була у Чернівцях… Цікаво, що письменниця багато років працювала за технічним фахом, а душу має таку ліричну…
Ще один лірик із технічним фахом, а точніше фізик-математик, але відомий на Буковині письменник, поет-казкар (у його доробку 7 виданих збірок), прозаїк, а ще художник — перша його книжка — власних малюнків образотворчого мистецтва, Степан Панчук — член Національних спілок письменників та журналістів України, громадський діяч, лауреат різних Міжнародних та Всеукраїнських літературних конкурсів. Письменник розповів, що героями його творів, які ввійшли до «Строкатих етюдів», є допитливі хлопчики і дівчатка, котрі самостійно осягають найкращі людські чесноти і постійно дивують дорослих своїм мисленням і фантазією… Автор закликав юних учасників заходу не розгубити на життєвій дорозі цих людських чеснот, шанувати і читати «живу» книгу, а не лише Інтернет та соцмережі. Бо лише той хто читає — думає, отже, аналізує, не наробить помилок ані в особистому, ані в громадському житті і має шанс… писати вірші.
Модератор знайшла багато спільного у цих двох творчих людей — зі сходу та заходу України. Водночас головне, що вивищує їхній доробок — моральні цінності: доброта, милосердя, взаємодопомога, дружба, вірність, чуйність, які домінують у книгах і Марини Доброторової, і Степана Панчука. Певно, так склалися зірки, що саме того дня ми презентували їхні книг, котрі різні за змістом, та схожі за потребою сьогодення.
Літературні посиденьки вдалися! Діти із задоволенням розгадували загадки С.Панчука, розфарбовували відбитки малюнків книги «Чесно-пречесно», пригощалися солодощами і приймали чудові подарунки — презентовані книги авторів та дитячі журнали товариства «Просвіта» «Буковинська ластівка».
Головний меседж — читання книг, старанна, клопітка праця, єдність та порозуміння перетворюють людину в Людину! Його письменники щиро та ненав’язливо донесли до юних обдаровань, котрі активно долучалися до дискусій, дякували за творчу справжність, щирість українського слова, чим потверджували, що виростуть гідними українцями вільної й незалежної держави!