Догляд за садом восени допоможе врятувати дерева від зимових холодів, зменшити чисельність зимуючих шкідників і хвороб та збільшити врожаї в наступному році. Восени, коли опадає листя, можна оцінити і за потреби зменшити ступінь загрози окремих шкідників на молодих деревах – це в основному попелиці (зелена і сіра), на старших садах – кров’яна попелиця, яка є дуже небезпечною. Під час сезону вегетації боротьба із нею ускладнена через білий ватний наліт, що закриває колонію і не дозволяє інсектициду дістатися до шкідника. Натомість цього року, за подовжених теплих умов, кров’яна попелиця мігрує з гілок до кореневої шийки, де і зимує. У цей момент дерева слід обробити інсектицидами на основі хлорпірифосу (Нурел Д, Пірінекс, Пірінекс Супер) з нормою 1,5-2,0 л/га. Особливо ретельно слід змочити штамби дерев. Ці препарати ефективні за температури 12-15 °С. За пониженої температури (6-10 °С) слід використати Дантоп – 0,15 кг/га, Актара – 0,5 кг/га. інші. Такі обприскування будуть ефективні також проти щитівок, п’ядунів, шовкопрядів, медяниць.
За температури 15-18 °С можна обприскати сірковмісними препарати (наприклад Кумулюс – 6 кг/га, Тіовіт Джет – 8 кг/га). Такий обробіток буде ефективний проти борошнистої роси (патоген якої зимує на бруньках) та окремих видів кліща. За наявності захворювань кори та деревини застосувати препарати міді (Косайд – 2,5 кг/га, Купроксат – 5 л/га, Медян Екстра – 2 л/га), та продукти, які трансформуються у карбендазим (Топсин М, Фундазол) у максимальних нормах. Вказані препарати ефективні проти парші та плямистості.
Побілкою дерев займаються у жовтні-листопаді. Для цього потрібно вибрати відповідну погоду, яка повинна бути сонячною і сухою. Оновлюють побілку наприкінці лютого на початку березня. Дерева білять за плюсової температури мінімум (+4 + 6 °С). Побілка призначена для захисту дерев від сонячних опіків, використовують готові розчини садової емульсії, вапняні або готують самі.
Весняний запас поживних речовин у бруньках, корі і корінні забезпечується осіннім внесенням добрив. Через 7-10 днів після збирання врожаю, коли на деревах є ще 70-80% зеленого листя, сад обприскують 0,5-0,6% розчином комплексних добрив (Роза-соль зелений, Яра зелений, Кристалон зелений) з додаванням мік-родобрив, що містять цинк і бор – у рекомендованих нормах. Бажано, щоб мікродобрива були хелатизовані для кращого засвоєння. Рекомендуємо виконати ряд таких обприскувань з інтервалом 7-10 днів (до 3-х раз). Усі обприскування передбачають використання значних норм робочого розчину, близько 800- 1000 л/га. Завдяки внесенням макро і мікродобрив покращується підготовка дерев до зими та підвищується їх стійкість до різких знижень температури. Таке внесення ліквідує у плодових дефіцит бору, цинку, фосфору та калію, створить стартові запаси азоту в бруньках і корі навколо них, які потрібні для нормального розвитку квіткових і листових бруньок на початку вегетації саду.
Після понижених температур, радимо обробити розчином залізного купоросу Айрон, зп (сульфат заліза, 53%, який знищує 70-80% сумкоспор збудника парші, борошнистої роси, очищає стовбур і гілки від мохів і лишайників та заодно поповнює запаси заліза).
Осінь – найкращий період для вапнування грунтів та внесення органічно – мінеральних субстратів.
Хоча в осінній період майже всі культури зібрані, немає масового льоту бджіл, але це не дає право садівникам порушувати регламенти застосування препаратів, а обов’язково дотримуватись санітарних розривів до житлових приміщень та джерел водопостачання. Необхідно користуватися індивідуальними засобами захисту (респіратори, рукавиці тощо).
О.АХТЕМІЙЧУК,
провідний спеціаліст відділу контролю за обігом ЗЗР управління фітосанітарної безпеки – державний інспектор Держпродспоживслужби в Чернівецькій області
попередній запис