- Оплата за розподіл (транспортування) газу – що це?
Оплата за розподіл (транспортування) газу (надалі РЗП) – це насправді оплата за комплекс робіт по обслуговуванню розподільної газової мережі області, яку щодня проводять служби облгазу (Оператора ГРМ) з метою підтримування її в справному і робочому стані. Зокрема в Кіцманському відділенні (Кіцманський і Заставнівський райони) АТ «Чернівцігаз» виконуються щодня наступні роботи:
1. Аварійно-диспетчерська служба нашого відділення в складі 20 працівників і двох спецавтомобілів цілодобово опрацьовують аварійні заявки споживачів.
2. Служба зовнішніх мереж, в складі 30 працівників, 6 спецавтомобілів і 2 екскаваторів щодня обслуговують більше 100 газопроводів-вводів (стояків), проводять ремонт і заміну домових регуляторів тиску, комплексне приладове обстеження газопроводів, усунення виявлених витоків газу, ремонт і заміна аварійних ділянок газопроводів і ін. з оформленням актів.
3. Дільниця обслуговування ГРП, в складі 10 працівників і двох спецавтомобілів щодня проводять обслуговування 4-8 ГРП і ШРП, підтримують режим тисків.
4. Дільниця внутрішніх мереж в складі 30 працівників і чотирьох спецавтомобілів щодня знімають/встановлюють близько 80 ЛГ на повірку і інш. з оформленням актів.
5. Служба обліку в складі 25 працівників, щодня вкладають десятки договорів, заносять в електронну базу сотні актів, які щодня оформляють технічні служби, оформляють щоденні звіти, формують реєстри боржників, оформляють повідомлення і попередження про борги, обдзвонюють боржників і ін.
6. Центр обслуговування клієнтів в складі 8 чоловік здійснюють фізичне приймання споживачів, надають консультації по телефону, обдзвонюють боржників.
- З яких витрат складається тариф на РЗП (Структура тарифу РЗП)?
Тариф на РЗП включає наступні витрати:
- Заробітна плата працівників облгазів
- Вартість матеріалів необхідних для виконанняробіт по обслуговуванню розподільчої газової мережі області ( труби, запірна арматура, ущільнюючі матеріали, запчастини, електроди, паливно-мастильні матеріали і інш.)
- Технологічний газ. Це газ, який щомісяця закуповує облгаз по ринкових цінах для підтримування тиску в мережі та для заміщення технологічних нормованих втрат газу, що об’єктивно утворюється в мережі під час розподілу газу.
- Хто встановлює розмір тарифу РЗП?
Величину плати за розподіл 1м3 газу визначає щороку НКРЕКП шляхом розділення суми фактичних витрат облгазу за попередній газовий рік на обсяг розподіленого (протранспортованого) газу за цей же період.
Тобто, в тих областях де багато промислових підприємств – обсяг загального споживання газу буде більший в порівнянні із іншими областями і тому величина тарифу за РЗП буде значно менша. Також чим область більша і більша протяжність газових мереж, що обслуговує один облгаз тим собівартість обслуговування одного км мереж менша, а отже і тариф на РЗП менший. Наприклад, в Запоріжській області в січні 2021р. було 1,10 грн/м3, Дніпровській 1,40 грн/м3, а в Тернопільській 2,60 грн/м3 і Чернівецькій 2,76 грн/м3. Отже, дроблення облгазів на менші підрозділи неминуче приведе до здорожчання тарифу РЗП.
- Ми за власні кошти прокладали труби, то чому ж ще й мусимо платити за транспортування газу?
Оплата за послугу розподілу природного газу це насправді оплата за обслуговування газових мереж (робота аварійно-диспетчерської служби, дотримання режиму тисків, робота служби зовнішніх мереж, повірка ЛГ, облік спожитого газу, робота центру обслуговування клієнтів і інш.), яке щоденно здійснює Оператор ГРМ незалежно від того за чиї кошти вони були збудовані. Тобто газоспоживачі, в багатьох випадках збудували за свої кошти газопроводи на своїх вулицях і завдяки цьому отримують газ до власних домівок. Але ці газопроводи потребують системного періодичного обслуговування і ремонту що потребує витрат матеріалів та трудовитрат. Хто за це має платити? Очевидно, що лише газоспоживач, який насправді використовує власні труби для отримування газу. Це так само як, наприклад, ми купляємо за свої кошти автомобіль, користуємося ним, а потім його техобслуговування і ремонт також змушені робити за свої кошти. Додатково інформуємо, що всі газопроводи, що збудовані газоспоживачами, кооперативами, товариствами та підприємствами і на сьогодні знаходяться у власності цих підприємств. Вони лише передані за відповідними договорами до облгазів для обслуговування.
- Чому облгаз не оплачує сільським радам за оренду земельних ділянок по яких прокладені газопроводи?
Тому, що це непередбачено законодавством України.
Додатково пояснюємо, що єдиним фінансовим джерелом існування і функціонування облгазу є тариф за розподіл газу.
Отже, якщо зобов’язати облгаз виплачувати якісь додаткові платежі, то їх обов’язково потрібно буде включити до тарифу на розподіл, що приведе до його здорожчання.
- Чому облгаз не платить власникам газопроводів за їх використання?
Формально, тому що це не передбачено законодавством України. А по суті, тому що облгаз насправді не використовує газопроводи і не заробляє жодних коштів. На їх використання, а лише обслуговує, ремонтує ці газопроводи з метою підтримування їх в робочому стані і за це отримує тариф.
- Що буде якщо скасувати плату за розподіл газу?
Плата за розподіл газу є єдиним фінансовим джерелом існування і функціонування облгазу. За рахунок цих коштів облгаз обслуговує і ремонтує газорозподільчу мережу і підтримує її в робочому стані завдяки чому забезпечує стабільне і безаварійне постачання газу споживачам всіх категорій.
Якщо скасувати цей платіж, то припинять своє існування облгази і відразу зупиниться функціонування газорозподільної мережі, адже Правилами безпеки систем газопостачання заборонено постачати газ в необслужені газопроводи.
- Чи можливо газорозподільчі мережі, що знаходяться на території окремого ОТГ передати від облгазу до ОТГ з метою створення комунального підприємств при ОТГ по обслуговуванню цих мереж?
Не можливо з багатьох причин.
Насамперед необхідно створити таке комунальне підпиємство, що буде відповідати вимогам до Оператора ГРМ, отримати відповідну ліцензію. А для цього необхідно мати десятки одиниць відповідної техніки, технічних засобів, інструмент, лабораторію, метрологічну службу і інші служби вкомлектовані фахівцями із відповідною освітою, досвідом і дозвільними документами. Це вимагає великих витрат. І одна справа коли завдяки цим витратам буде обслуговуватись 10 тис. км розподільчих мереж і зовсім інша справа якщо понесені витрати для обслуговування лише 100 км мереж.
Очевидно, що це приведе до багатократного зростання плати за розподіл газу.
Сама процедура передачі газових мереж малоймовірна через велику кількість їх власників, зокрема облгазу належить більше 50% мереж. Також в процесі передачі необхідно проводити інвентаризацію та експертну оцінку майна, що знову вимагатиме великих витрат.
Окрім цього на вході і виході (їх може бути декілька) виокремленої мережі необхідно змонтувати газорегулюючі пункти та вузли обліку газу, що знову вимагатиме багатомільйонних витрат і що в кінцевому підсумку знову приведе до значного зростання плати за розподіл газу.
Саме через ці та багато інших юридичних і фінансових причин, до сьогодні в Україні жодне місто чи ОТГ не здійснили відокремлення газорозподільчої мережі.
Навпаки з метою здешевлення плати за розподіл газу розвинуті країни йдуть шляхом укрупнення Операторів ОТГ, а не їх роздроблення.
Для фахівців ці речі є очевидними, а заполітизовані провокатори, часто проплачені, а окремі з метою здобуття політичних девидантів, вкидують в громаду такі абсурдні пропозиції, що приводять до збурення громадськості, мітингів, протестів і інш.. Шкода, що окремі і депутати і посадовці ОТГ підтримують ці недолугі вимоги і приймають участь в зазначених безпорядках. А насправді вони в силу своїх функціональних обов’язків, статусу державного посадовця, рівня освіти, мали би вивчити суть питання і проводити державницьку роз’яснювальну роботу в громаді і зупинити деструктивні антидержавні дії провокаторів.
- Багато людей не можуть оплачувати дорогі комунальні платежі. Який вихід?
Насправді у всіх державах, в т.ч. і у високорозвинутих є частина населення (від 1 до 35% в Європі) неспроможних сплачувати платежі. Всі ці держави вирішують цю проблему за рахунок державних субсидій.
І нашим головам ОТГ, депутатам, лідерам громадської думки необхідно не закликати до абсурдного скасування окремих платежів, а до вдосконалення системи субсидій.
Це буде і конструктивно і по державному.
10. Чому нараховують за транспортування більше ніж фактично спожито за попередній рік?
Причиною цього є непередавання щомісячно показників лічильника із вини споживача внаслідок чого за попередній газовий рік обліковується обсяг спожитого газу що перевищує обсяг фактичного споживання. Кодексом ГРС не передбачено механізму для корегування зазначених обсягів.
- Чи є штрафні санкції через несплату за транспортування газу?
При наявності протермінованої заборгованості нараховується пеня. Також якщо споживач самостійно не припинив споживання газу на письмову вимогу Оператора ГРМ в зв’язку із наявним боргом, Оператор ГРМ має право нараховувати грошову компенсацію (штраф), що розраховується за формулою передбаченою в пункті 3 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС
12. Чому вимагають платити за техобслуговування?
Згідно пункту 5.4 ПБСГ обов’язок проведення технічного обслуговування внутрішнього газопроводу та газових приладів покладається на їх власника (газоспоживача).
13.Чому дорогі ціни на газифікацію та реконструкцію?
Вартість будівельно-монтажних робіт по газифікації та реконструкції газових мереж визначається відповідно до програмного комплексу АВК-5 затвердженого Держбудом України.
14. Чому газовики вимагають безперешкодного доступу до домашніх газових мереж?
Кодекс ГРС пункт 5 глави 5 розділу III
Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об’єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов’язків, передбачених законодавством.
В разі недопуску працівників оператора ГРМ до газових мереж споживач підлягає негайному відключенню від розподільчої мережі.
15. Порядок припинення газопостачання
Припинення газопостачання проводиться відповідно до пункту 5.7 ПБСГ та пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС.
Зокрема Оператор ГРМ має право припинити газопостачання у випадку відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об’єкти або земельну ділянку
Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу.
16. Порядок відновлення газопостачання
Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРС відновлення газопостачання здійснюється Оператором ГРМ за письмовим зверненням споживача та після усунення наявних порушень і оплати заборгованості.
З повагою, начальник Кіцманського відділення АТ»Чернівцігаз» Федірко П.Л.